KONST / Oljemålningar / Oljemålning 14344497
nr 1434 4497
Arville Puström-Uus
(1921-2014), USA
Oljemålning, Signerad, daterad 67, vintermotiv. Olja på duk, 45x53cm, yttermått inklusive ram: 57x65cm
Arville Puström-Uus, estnisk-amerikansk konstnär född i Tallin 1921, död 2014, New Jersey, USA.
måndag 29 november 2021
kl 19:43:20
Arville Puström-Uus
Läs mer om Arville Puström-Uus