KONST / Oljemålningar / Oljemålning 14344497

nr 1434 4497

Arville Puström-Uus

(1921-2014), USA

Oljemålning, Signerad, daterad 67, vintermotiv. Olja på duk, 45x53cm, yttermått inklusive ram: 57x65cm

Arville Puström-Uus, estnisk-amerikansk konstnär född i Tallin 1921, död 2014, New Jersey, USA.

måndag 29 november 2021
kl 19:43:20

Arville Puström-Uus

Läs mer om Arville Puström-Uus